Thursday, August 13, 2009

Prawo jazdy

Pierwsza jazda zaczyna się od zaznajomienia się z elementami samochodu, sposobem uruchamiania poszczególnych funkcji, świateł itd. Kiedy uczestnik kursu zaznajomi się z tym wszystkim, może przystąpić do jazd.

Kurs na prawo jazdy - kilka podstawowych spraw


Autorem artykułu jest Jacek Biernacki
W jaki sposób przebiega kurs na prawo jazdy. Czego można się spodziewać uczęszczając na kurs. Na co powinniśmy się przygotować.
Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie posiadać może każdy, jest prawo jazdy. Pozwala ono na większą niezależność oraz ułatwia przemieszczanie się po ciągle rozbudowujących się miastach. Dzięki posiadaniu prawa jazdy możemy również zdobyć lepszą pracę, gdyż jest to bardzo ceniona umiejętność. Zdobycie dokumentu nie jest jednak taką prostą sprawą. Najpierw należy zapisać się na kurs.

Kurs na prawo jazdy w Gdyni prowadzi kilkadziesiąt ośrodków szkolenia kierowców, więc wybór jest duży. Najczęściej wybieramy ośrodek położony blisko domu, żeby nie było nam daleko dojeżdżać na kursy teoretyczne. Po zapisaniu się na kurs otrzymujemy materiały, z których będziemy korzystać podczas wykładów z teorii. Należy także przejść odpowiednie badania lekarskie, w tym badanie wzroku, aby uzyskać zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Następnie uczęszczamy na wykłady, na których instruktor poinformuje nas o wszystkich aspektach związanych z kierowaniem pojazdu. Nauczy nas przepisów o ruchu drogowym, zaznajomi ze znakami drogowymi, zasadami ruchu, sposobem udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach oraz wyjaśni, na czym polega tzw. etyka poruszania się po drogach. Po części teoretycznej musimy zaliczyć egzamin wewnętrzny, czyli zdać testy. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego możemy przystąpić do jazdy samochodem.

Pierwsza jazda zaczyna się od zaznajomienia się z elementami samochodu, sposobem uruchamiania poszczególnych funkcji, świateł itd. Kiedy uczestnik kursu zaznajomi się z tym wszystkim, może przystąpić do jazd. Trasy do jeżdżenia po Gdyni to najczęściej dzielnica Chylonia oraz centrum miasta. Każdy kursant musi wyjeździć trzydzieści godzin, w tym co najmniej dwie w ruchu pozamiejskim a także przynajmniej dwie godziny powinien poświęcić ćwiczeniu manewrów. Będzie to potrzebne nie tylko w późniejszej samodzielnej jeździe ale także na egzaminie państwowym.

Po zaliczeniu wszystkich jazd kursant zostaje zapisany na egzamin teoretyczny. Odbywa się on w oddziale Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Polega na rozwiązaniu testu składającego się z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Po pozytywnym zaliczeniu można zapisać się na egzamin praktyczny, którego termin niestety w Gdyni bywa dosyć odległy. Może być nawet tak, że odbędzie się on miesiąc po egzaminie teoretycznym. Nie jest to korzystne dla kursanta, gdyż przez ten czas musi posiłkować się wykupieniem jazd dodatkowych, żeby nie zatracić wprawy w kierowaniu pojazdem.

Dla początkujących kierowców to jest naprawdę duże utrudnienie. Sam egzamin nie trwa długo. Rozpoczyna się od krótkich pytań egzaminatora na temat funkcjonowania samochodu, włączenia świateł, pokazania zbiorników na płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy i oleju. Następnie na placu manewrowym należy wykonać manewr jazdy do przodu i do tyłu po łuku oraz ruszyć z hamulca ręcznego pod górę.

Po zaliczeniu tych wszystkich rzeczy, wyjeżdża się na miasto. Wykonując polecenia egzaminatora, odbywamy około półgodzinną jazdę w ruchu miejskim, najczęściej trasa ogranicza się do dzielnicy Chylonia. Po powrocie do ośrodka egzaminowania egzaminator informuje o wyniku przeprowadzonego egzaminu. W przypadku braku pozytywnego wyniku, należy zapisać się na termin egzaminu poprawkowego. Jeśli egzamin zakończy się pomyślnie, dokument prawa jazdy można w ciągu najbliższych dwóch tygodni odebrać w urzędzie miasta.

---

Kursy prawo jazdy w Gdyni prowadzi Szkoła 4 Koła.Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

My Blog List

 • Premier Szydło do opozycji: „Kiedy rozmawiamy o problemach ludzi, to nie chcecie tego słuchać”. - Premier Szydło do opozycji: „Kiedy rozmawiamy o problemach ludzi, to nie chcecie tego słuchać”. Na każdy problem chcecie zrobić fundusz, Zrobiliście już ...
  1 year ago
 • Zabytki Pragi - Hradczany i okolica Zamek Praski (Pražský hrad) – Praha 1, www.hrad.cz Zamek Praski stanowi ważny symbol czeskiej państwowości od ponad tysiąca lat. Założo...
  2 years ago
 • Darmowy antywirus - Jeżeli jeszcze nie masz programu antywirusowego to koniecznie zainstaluj jakąś ochronę swojego laptopa np. Avast. darmowa wersja tego programu jest dostępn...
  3 years ago
 • ładowarki - Przenośne ładowarki do telefonów, do czego służą? Autor: *Andrzej Bastian* Jak się Tobie wydaje, co jest najsłabszą stroną obecnych telefonów komórkowych...
  3 years ago
 • HTML - Tworzenie stron internetowych - jak zacząć? Autor: *Amadeusz Nowicki* Postanowiłem napisać ten artykuł, dla osób, które dopiero wchodzą w temat tworzenia...
  3 years ago
 • lenistwo - W walce z lenistwem ważne jest zrozumienie energetyki. Są ludzie dynamiczni, pełnie energii ze lśniącymi oczami i są też osowiali, poruszający się powoli, ...
  7 years ago