Friday, May 15, 2009

strony we flash

Czy strony flash są złe?

autorem artykułu jest Marcin Kalisz
Flash – zaprezentuj się klientowi bez ograniczeń
Internet cały czas się rozwija. Średnia jego prędkość wzrosła w ostatnich latach o kilkaset procent, co w połączeniu ze zmieniającymi się standardami odnośnie grafiki on-line zweryfikowało popularne dotychczas zasady tworzenia stron www. Dziś mniejszą uwagę przykłada się do minimalnego rozmiaru plików, a priorytetem staje się powoli wywołanie maksymalnych wrażeń emocjonalnych u internauty. Normą są już dynamiczne elementy flash wpasowane w tradycyjny kod HTML, a od kiedy roboty wyszukiwarek radzą sobie z indeksacją treści w animacjach flashowych, częściej niż kiedykolwiek sięga się po rozwiązanie uważane do tej pory za radykalne. Nikogo więc nie dziwi pasek wczytywania pojawiający się przed wyświetleniem strony.
Opisane powyżej przemiany powinny cieszyć przede wszystkim branżę rozrywkową, artystyczną i środowiska wszelkiej maści projektantów. Oto nastały czasy gdy poprzez internet można zaprezentować swe produkty i usługi atrakcyjniej i sugestywniej, a możliwości kreacji wydają się być w tym przypadku nieograniczone. Spójrzmy jednak na podstawowe zarzuty pod adresem technologii flash i skonfrontujmy je z dzisiejszą sytuacją w sieci:
1.Strony flash długo się wczytują – i tak i nie. Wykonanie dwóch identycznych stron w tradycyjnej i flashowej formie prowadzi do ciekawego wniosku: nie dość, że strona flash „waży” mniej to jeszcze oferuje pełną swobodę w dostępie do czcionek i rozplanowaniu przestrzeni. Pułapka kryjąca się w tej obiegowej opinii wynika z faktu, że flash oferuje dużo większe możliwości (także animacje 3D), które projektanci wykorzystują na prośbę zleceniodawcy. Upraszczając: strony flash mogą wczytywać się dłużej, gdyż zawierają elementy, których nie sposób wykonać metodami tradycyjnymi.
2.Strony flash są trudne w nawigacji – początkowe zachłyśnięcie się tą technologią powodowało poszukiwania nowatorskich rozwiązań w nawigacji, co często ocierało się o absurd. Przyciski bez podpisów lub poukrywane w tle były może i oryginalne, ale faktycznie doprowadzały internautów do szewskiej pasji. Dziś, gdy emocje związane z możliwościami środowiska flash opadły, projektanci racjonalniej wykorzystują swój potencjał i na próżno szukać idiotycznych rozwiązań w nawigacji strony.
3.Strony flash nie da się wypozycjonować – odkąd roboty indeksujące podążają za linkami umieszczonymi w plikach flash i są w stanie odczytać teksty w nich zawarte problem ten stracił na znaczeniu. Oczywiście nadal istnieje bardzo ograniczona możliwość optymalizacji strony (z racji faktu, że nie jest oparta o kod HTML), ale w internecie nie jest już rzadkością witryna flash okupująca pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Główną trudnością pozostają koszty – firmy pozycjonujące zawołają z pewnością więcej za pozycjonowanie strony, której kodu nie mogą zoptymalizować.
4.Strony flash nie działają na każdym komputerze – w przeglądarkach tekstowych i na niektórych systemach opartych o jądro UNIX faktycznie tak się dzieje. Warto jednak wziąć pod uwagę, że najprawdopodobniej grupa docelowa naszej strony flash korzysta z przyjaznego tej technologii systemu operacyjnego.
5.Strony flash są drogie – czasy gdy wykonywanie stron flash było usługą oferowaną przez wybranych minęły bezpowrotnie. Ceny takiego projektu są dziś więc dużo tańsze, aczkolwiek nie ma co liczyć na to, że szybko znajdą się one na poziomie standardowych stron HTML. Wykonanie kreatywnych animacji i większa ilość grafiki kosztuje.
6.Internauci nie lubią stron flash – w czasach szybkiego internetu strony flash zajmujące łącznie około 500 kB, wczytują się w kilka sekund. To właśnie ten mozolnie zapełniający się pasek wczytywania był największą zmorą internautów, gdy internet blokował nam linię telefoniczną w domu. Nikt nie lubił czekać kilka minut na jakikolwiek efekt. Dziś na szczęście takie sytuacje występują niezwykle rzadko i zazwyczaj wynikają z nieprawidłowego wykonania projektu.
7.Strony flash są mało użyteczne – dzisiejsza technologia pozwala na pełne wykorzystanie baz danych czy formularzy on-line. Oznacza to, że strony wykonane w oparciu o flash mogą bez przeszkód stać się sklepem internetowym czy konfiguratorem produktów, korzystając ze wszystkich dobrodziejstw zarezerwowanych do tej pory jedynie dla witryn HTML.
Jak widać z powyższego podsumowania większość prawd objawionych jest dzisiaj nieaktualna, a niektóre z potwierdzonych wad technologii flash straciły na znaczeniu w obliczu nowych możliwości internetu. Warto także zwrócić uwagę, że webmasterzy również co raz częściej podejmują się wykonania strony w sposób jaki jeszcze do niedawna sami negowali.

Projektowanie stron flash z punktu widzenia webmastera

No właśnie... A co z samym tworzeniem we flash? Dla twórcy nie mającego doświadczenia przede wszystkim problem stanowić może zupełnie nowe środowisko programistyczne o nazwie Action Script. To doprawdy potężne narzędzie, współpracujące z bazami danych, językiem PHP i JavaScript, ale wymagające – co chyba jest oczywiste – nauki. Choć składnia języka AS jest bardzo przejrzysta i jasna, to oswojenie się z nim wymaga czasu i ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że język ten pozwala nam także na sterowania animacjami (obiektom możemy przypisywać parametry), ruchem obiektów itd. Za pomocą zmiennych możemy w ten sposób definiować wizualne wodotryski, których zachowanie będzie zależne np. od ruchów kursora na ekranie komputera.
Flash jako proste narzędzie do efektownych stron
A co jeśli nie chcemy uczyć się nowego języka programowania? Flash oferuje mnóstwo tzw. komponentów czyli gotowych elementów, którym w prosty sposób przypisujemy zależności i akcje wykonawcze. Całością zarządzamy przy pomocy myszki, a ewentualne wpisy z klawiatury dotyczą jedynie adresów stron www, jeśli do takich odwołujemy nasze komponenty. Pozostanie nam także nieograniczone wykorzystanie grafiki, animacji i dźwięku.
Odpowiadając w końcu na pytanie zawarte w tytule artykułu – NIE! Strony flash nie są złe! Swego czasu po prostu technologia ta wyprzedzała możliwości internetu. Inna sprawa, że pierwotnie flash powstał w celu tworzenia prostych animacji i nie był w ogóle wiązany na przyszłość ze stronami www. Poszukujący nowych rozwiązań graficy i webmasterzy podjęli jednak za twórców decyzję wymusiwszy w ten sposób nowy kierunek w rozwoju początkowo prostej aplikacji. W roku 2009 technologia ta jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych środowisk tworzenia przekazu reklamowego w internecie. A to jeszcze nie koniec...

--
Autorem tekstu jest Marcin Kalisz.
[url2=http://www.a3-design.pl/projektowanie/strony_www/strony_www.html]
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

My Blog List

 • Premier Szydło do opozycji: „Kiedy rozmawiamy o problemach ludzi, to nie chcecie tego słuchać”. - Premier Szydło do opozycji: „Kiedy rozmawiamy o problemach ludzi, to nie chcecie tego słuchać”. Na każdy problem chcecie zrobić fundusz, Zrobiliście już ...
  2 years ago
 • Zabytki Pragi - Hradczany i okolica Zamek Praski (Pražský hrad) – Praha 1, www.hrad.cz Zamek Praski stanowi ważny symbol czeskiej państwowości od ponad tysiąca lat. Założo...
  2 years ago
 • Darmowy antywirus - Jeżeli jeszcze nie masz programu antywirusowego to koniecznie zainstaluj jakąś ochronę swojego laptopa np. Avast. darmowa wersja tego programu jest dostępn...
  3 years ago
 • ładowarki - Przenośne ładowarki do telefonów, do czego służą? Autor: *Andrzej Bastian* Jak się Tobie wydaje, co jest najsłabszą stroną obecnych telefonów komórkowych...
  3 years ago
 • HTML - Tworzenie stron internetowych - jak zacząć? Autor: *Amadeusz Nowicki* Postanowiłem napisać ten artykuł, dla osób, które dopiero wchodzą w temat tworzenia...
  3 years ago
 • lenistwo - W walce z lenistwem ważne jest zrozumienie energetyki. Są ludzie dynamiczni, pełnie energii ze lśniącymi oczami i są też osowiali, poruszający się powoli, ...
  8 years ago